MMDS: Rosemary Clooney – Come On-A My House

Jakoś tak wyszło, że ostatnio seria „made-my-day-song” sięga coraz bardziej w muzyczną przeszłość.

Come On-A My House” została napisana w 1939 roku przez Rossa Bagdasarian’a (twórcę słynnej muzycznej grupy „Alvin i Wiewórki”) i zdobywcę Pulitzera Williama Saroyan’a. Melodia inspirowana jest armeńskim utworem folkowym, tekst też nawiązuje do gościnności Ormian, których tradycja nakazuje karmić gości wszystkim co najlepsze, aż nie będą mogli się ruszyć (skąd my to znamy?). Utwór został po raz pierwszy wykonany podczas sztuki „The Son” w 1950 roku, ale stał się hitem dopiero w wykonaniu Rosemary Clooney, która nagrała go w 1951 roku, z Mitchem Miller’em i jego orkiestrą oraz Stanem Freeman’em grającym na klawesynie.

Rosemary Clooney – Come On-A My House

Chociaż stał się on jednym z jej największych hitów i wykonywała go przez wiele lat Rosemary Clooney przyznała później, że nienawidziła tego utworu. Podobno kiedy Miller przedstawił jej warsztatowe nagranie „Come On-A My House” stwierdziła, że w ogóle „tego nie czuje”, i że nie chce go wykonywać, ale Miller zagroził, że ją wyleje. Podczas wywiadu z 1988 roku stwierdziła, że za każdym razem kiedy słucha starych nagrań, słyszy złość w swoim głosie.

I faktycznie, może nie jesteśmy świadomi, że to złość, ale niewątpliwie emocje w głosie Clooney słychać bardzo dobrze. I choć ich przyczyna jest przykra, ciężko się nie zgodzić, że dodają one całemu utworowi energii, czy nawet pewnej zadziorności. Wręcz przyznam, że mnie zawsze wydawało się, że to piosenka przepełniona erotyzmem, a nie ciepłą gościnnością…

Aha, jakby Was zastanawiała zbieżność nazwisk, to tak, George Clooney jest siostrzeńcem Rosemary. M.

(Follow my blog with Bloglovin)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s