Nietypowe instrumenty muzyczne

W sieci można z łatwością znaleźć top listy dziwacznych instrumentów, wśród których można znaleźć takie cuda jak Wiedeńska Orkiestra Warzywna, gitara Pikasso czy symfoniczny dom. Ja jednak chciałabym podzielić się z Wami kilkoma utworami, które wykonywane są z użyciem instrumentów, które dość rzadko pojawiają się we współczesnej muzyce, a których obecności w znanych nam od zawsze utworach nasze niewprawione/nieświadome ucho niekiedy nawet nie zauważa.

pikasso-guitarGitara Pikasso
  1. Klawesyn

Choć przypomina fortepian, mechanizm tych dwóch instrumentów różni się tym, że w fortepianie w struny młoteczki uderzają, podczas gdy w klawesynie struny są szarpane. Powoduje to zupełnie inny efekt, który cudownie wykorzystała Joanna Newsom w jednym z moich ukochanych utworów wszech czasów – „Peach, Plum, Pear„:

Joanna Newsome – Peach, Plum, Pear

Klawesyn wykorzystał również zespół The Black Keys w utworze „Too Afraid To Love You„:

The Black Keys – Too Afraid To Love You

2. Sitar

Instrument u nas może nietypowy, ale w Indiach to podstawa wszelkiego muzykowania, coś jak dla nas gitara. Wielkim popularyzatorem sitaru na zachodzie był Ravi Shankar – dzisiaj jego dzieło kontynuuje córka Anoushka. Poniżej w utworze nagranym we współpracy z przyrodnią siostrą Norah Jones:

Anoushka Shankar feat. Norah Jones – Traces Of You

Sitar możemy również usłyszeć w takich klasykach jak „Norwegian Wood” The Beatles:

The Beatles – Norwegian Wood

…czy „Paint It Black” The Rolling Stones:

The Rolling Stones – Paint It Black

3. Melodyka

Klawiszowy instrument dęty. Po raz pierwszy użyty jako „na serio” w latach 60-tych, w swoim brzmieniu przypomina harmonijkę ustną. Mogliście ją słyszeć słuchając Gorillaz:

Gorillaz – Clint Eastwood

… czy Oasis:

Oasis – Champagne Supernova

4. Marimba

Jak wygląda marimba najlepiej sobie wyszukać, bo opisać ją ciężko. Osobiście kojarzy mi się z wielkimi cymbałami. Na marimbie grał m.in. Brian Jones, np. w utworze „Under My Thumb„:

The Rolling Stones – Under My Thumb

Dość często wykorzystuje ją w swoich utworach również Jack White:

The White Stripes – The Nurse

5. Organy

Oczywiście mowa o „klasycznych” organach, bo przecież bez elektroniczno-mechanicznych organów Hammonda nie byłoby lat 60-tych i 70-tych w formie jaką znamy. Organy w wersji „kościelno-Beethovenowej” możemy usłyszeć w utworach Arcade Fire:

Arcade Fire – My Body Is A Cage

…czy w jednym z najsłynniejszych utworów DJ Shadow „Organ Donor„:

DJ Shadow – Organ Donor

6. Bałałajka

Instrument z rodziny gitar, o trójkątnym kształcie i trzech strunach, popularny w Rosji i na Ukrainie. Dla Kate Bush na bałałajce grał jej brat Paddy Bush w jej dwóch największych hitach, „Babushka” i „Running Up That Hill„:

Kate Bush – Running Up That Hill

Bałałajki możemy usłyszeć również w piosence „Take Me Back To Your House” zespołu Basement Jaxx:

Basement Jaxx – Take Me Back To Your House

7. Themerin

To ten dziwny, elektryczny instrument, którego dźwięk, przez filmy grozy Hitchcocka, wszyscy nieodmiennie kojarzą z UFO lub inną, paranormalną aktywnością. Gra się na nim bezdotykowo, co sprawia, że również gra na nim wygląda niepokojąco. Themerinu używał Jimmy Page, w utworze „Whole Lotta Love„:

Led Zeppelin – Whole Lotta Love

I Captain Beefheart m.in. w „Electricity„:

Captain Beefheart – Electricity

8. Hang Drum

Wbrew egzotycznemu brzmieniu hang drum, czyli inaczej metalowy bęben, został zaprojektowany i jest produkowany w Szwajcarii. Jest też jednym z najmłodszych instrumentów, ponieważ pierwszy egzemplarz powstał w 2000 roku, jak również jednym z najdroższych – jego ceny wahają się od 1000 do 1500 euro. Nic dziwnego, że na świecie istnieje tylko kilkaset zestawów. Jednym z ciekawszych wykonawców grających na hang drumie jest duet Hang Massive:

Hang Massive – Once Again

9. Haegeum, piri, geomungo

To oczywiście nie jeden, a kilka instrumentów, na których grają muzycy z koreańskiego zespołu Jambinai. Muzyka tego zespołu to właśnie mieszanka post-rocka i dźwięków tradycyjnych instrumentów koreańskich, zazwyczaj dość ciężka, niemniej mnie najbardziej urzekł kawałek, który swoją delikatnością i stopniowo budowanym napięciem przypomina utwory Sigur Rós. Posłuchajcie”Connection„, w pięknej oprawie wizualnej:

Jambinai – Connection

Na dzisiaj to tyle. Mogłabym na siłę zrobić z tego wpisu „top 10”, ale nie chodzi o tanie chwyty, tylko żeby zwrócić Waszą uwagę na bogactwo muzyki, także tej którą słuchamy na co dzień, i której złożoność i kunszt może czasem umyknąć. M.

Reklamy

One comment on “Nietypowe instrumenty muzyczne

  1. […] „Come On-A My House” została napisana w 1939 roku przez Rossa Bagdasarian’a (twórcę słynnej muzycznej grupy „Alvin i Wiewórki”) i zdobywcę Pulitzera Williama Saroyan’a. Melodia inspirowana jest armeńskim utworem folkowym, tekst też nawiązuje do gościnności Ormian, których tradycja nakazuje karmić gości wszystkim co najlepsze, aż nie będą mogli się ruszyć (skąd my to znamy?). Utwór został po raz pierwszy wykonany podczas sztuki „The Son” z 1950 roku, ale stał się hitem dopiero w wykonaniu Rosemary Clooney, która nagrała go w 1951 roku, z Mitchem Miller’em i jego orkiestrą oraz Stanem Freeman’em grającym na klawesynie. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s