Prawdziwie kocia muzyka

Ponieważ dzisiejszy dzień upływa mi pod znakiem problemów z kotami, zapraszam do przeczytania kilku słów o muzyce dla naszych milusińskich/panów i władców świata.

W lutym 2015 roku, ukazała się publikacja w magazynie Applied Animal Behaviour Science, na temat odbioru muzyki przez koty. W artykule naukowcy postawili tezę, że „aby muzyka działała na inne gatunki [niż człowiek], dźwięki muszą mieć częstotliwość i tempo podobne do tych, które są używane w komunikacji danego gatunku” Ludzki zmysł muzyczny ma swój początek w łonie matki, gdzie pierwszym „beat’em” który słyszymy jest puls naszej matki. W przypadku kotów „zmysł muzyczny” pojawia się po przyjściu na świat i rozwija się poprzez słuchanie dźwięków „zewnętrznych”: odgłosu ssania mleka, śpiewu ptaków, mruczenia matki.

David Teie, zawodowy muzyk, który przez ponad 20 lat grał na wiolonczeli z orkiestrą symfoniczną w największych filharmoniach, a także z Metallicą na koncertach, we współpracy z naukowcami zajmującymi się badaniem zachowań zwierząt, skomponował specjalną muzykę dla kotów – tworząc nowy gatunek muzyki, nieoficjalnie nazwany „kocim ambientem”. Osobiście uważam, że brzmi bardzo przyjemnie, zresztą sami posłuchajcie próbki:

Music for Cats to projekt, który powstał po to, abyśmy mogli podzielić się z naszymi ulubieńcami darem jakim jest muzyka. Słuchanie kociego ambientu jest dla kotów po prostu przyjemne, a przy okazji je uspokaja, co może być bardzo przydatne, zwłaszcza gdy nie ma nas w domu.

cat„Wspaniałą rzeczą jest, że koty umieją same sobie zająć czas”

Klip z filmu „Sekretne życie zwierząt domowych”

Muzykę dla kotów można kupić na stronie projektu (15$ za cały album, format cyfrowy, 2$ za pojedynczy utwór, jakby ktoś chciał najpierw wypróbować czy faktycznie działa). Osobiście, mając w rodzinie dwa walczące koty zastanawiam się, czy to nie jest jakaś opcja dla mnie – w końcu muzyka łagodzi obyczaje. M.

Więcej o projekcie „Music for Cats”
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s