Czy przegapiliście Sylvan Esso?

Znacie to uczucie, kiedy tak zafascynuje Was muzyka jakiegoś artysty, że zaczynacie wyszukiwać co raz więcej i więcej informacji na jego temat, oglądać i czytać wywiady, śledzić social media, po czym w końcu dochodzicie do wniosku, że jest/są to Wasze pokrewne dusze, i czemu to takie niesprawiedliwe, bo oni żyją za oceanem i nigdy się nie dowiedzą, że powinniście się kumplować i przynajmniej raz na jakiś czas chodzić razem na piwo i gadać całymi wieczorami o wszystkim i niczym? Dla mnie takim artystą, a w zasadzie duetem muzyków jest Sylvan Esso, zespół z Północnej Karoliny. Amelia Meath z trio śpiewającego amerykański folk – Mountain Man i Nick Sanborn z zespołu Megafaun (z którym przez jakiś czas grał również Justin Vernon, czyli Bon Iver), spotkali się podczas koncertu solowego projektu Nicka – Made Of Oak. Wtedy też rozpoczęła się historia Sylvan Esso, a dokładniej kiedy to będąc pod wrażeniem występu, Amelia poprosiła Nicka o napisanie muzyki do jej utworu Play It Right. I okazało się, że nie dość, że się świetnie dogadują, to jeszcze połączenie nietypowego folku z nietypową elektroniką to strzał w dziesiątkę.

Sylvan Esso – Play It Right

Jakiś czas później, po zakończeniu 1,5 rocznego tournee z Feist, Amelia szukała w miarę taniego lokum i za namową Nicka zamieszkała w tym samym co on mieście. W 2014 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany po prostu Sylvan Esso, który nagrali w domu Nicka. Osobiście uważam, że to jeden z tych uniwersalnych albumów, które można słuchać przy różnych okazjach, i do którego chce się do niego wielokrotnie wracać. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jest to niesamowicie odkrywcza muzyka, ale jednak mam wrażenie, że wypełniła jakąś lukę na rynku muzycznym. Dawno też nie widziałam tak rozbieżnych opinii na temat debiutującego artysty – największe portale muzyczne albo były zachwycone albo stwierdzały, że jest to totalna nuda i zupełnie nic oryginalnego.

Sylvan Esso – Coffee

Po wydaniu albumu, przyzwyczajeni do bycia outsiderami muzycy Sylvan Esso, chyba ku swojemu zdziwieniu, znaleźli się wysoko na listach przebojów, a nawet zostali zaproszeni do występu podczas The Tonight Show, co w USA jest sporym wydarzeniem/wyróżnieniem/reklamą. A jak wiadomo, im bardziej spektakularny debiut, tym większa presja i oczekiwania co do kolejnych albumów. Duet ostatnio wydał nowy singiel, w którym bardzo bezpośrednio odnosi się do stresu związanego z wydaniem kolejnej płyty:

Sylvan Esso – Radio

Hmm… no jeżeli ich wszystkie, przyszłe utwory będą tak udane jak ten, to Amelia i Nick nie mają się co martwić. Powiedziałabym im to przy piwie, ale świat nadal jest bardzo duży. Chociaż może to dobrze. Przynajmniej nie wsadzą mnie do paki za stalking. M.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s