Film o legendarnym klubie muzycznym CBGB

Klub CBGB (czyt. cibidżibi) założył Hilly Kristal w 1973. Nazwa klubu to skrót od Country, BlueGrass i Blues, choć koniec końców nie grano w nim ani country, ani grass, ani bluesa. Ulokowany na Manhattanie, klub stał się natomiast miejscem, w którym karierę rozpoczynały najsłynniejsze zespoły grające muzykę punk, new wave i hard core, m. in. Ramones, Misfits, Televison, The Patti Smith Group, The Cramps, Blondie, Talking Heads czy The B52’s. W późniejszych latach klub gościł artystów wykonujących muzykę należącą do najróżniejszych gatunków. W 2006 roku, ze względu na długi klub zamknięto. Ostatni występ w historii klubu dała Patti Smith. Kristal zmarł na raka płuc rok później. Wcześniej przegrał batalię o przyznanie CBGB statusu ‚pomnika pamięci’. Teraz, w tylnej alejce za klubem zwanej kiedyś ‚Extra Place” znajduje się zwyczajny spożywczak. Cheetah Chrome z The Dead Boys powiedział, że ‚gdyby tylko ta alejka mogła mówić – ona widziała wszystko’, a także „cały Manhattan stracił swoją duszę przez władców szmalu (money lords)”.

Na pocieszenie informacja o zbliżającej się premierze filmu „CBGB”, który opowiadać będzie o historii klubu i dla którego soundtrackiem będzie oryginalna muzyka zespołów, które grały w CBGB. W rolę Kristala wcieli się Alan Rickman (jej!), a reżyseruje Randall Miller (był reżyserem m.in. części serialu „Przystanek Alaska”).

I choć kiedyś marzyłam, że zobaczę CBGB na własne oczy, a historia klubu rozdziera serce, nie mogę doczekać się opowieści o tym legendarnym dla muzyki rozrywkowej miejscu. Na razie zapowiedziano datę premiery w USA – 11 listopada 2013.

Reklamy

2 comments on “Film o legendarnym klubie muzycznym CBGB

  1. Cosmo pisze:

    A jak się nazywał ten klub w nowym jorku, Warehouse?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s