Dzikie stwory i Karen O

8 maja tego roku świat obiegła smutna nowina, że w wieku 83 lat zmarł Maurice Sendak, wielokrotnie nagradzany amerykański autor i ilustrator książek dla dzieci. Jego najsłynniejsze dzieło to opowieść „Where The Wild Things Are”, wydana po raz pierwszy w 1963 r. Zarówno ilustracje, jak i same historie, które tworzył Sendak, były uznawane za niepokojące i lekko groteskowe, co oczywiście burzyło spokój dorosłych, i zyskało autorowi niezwykłą popularność wśród dzieci.

Niestety, nie znalazłam żadnej informacji o tłumaczeniach książek Sendak’a na polski. Na szczęście dotarła do nas przynajmniej ostatnia ekranizacja „Where The Wild Things Are” (Gdzie mieszkają dzikie stwory, 2009), która jest ciepłym, zabawnym i lekko surrealistycznym filmem. Jego dodatkowym atutem jest soundtrack skomponowany przez Karen O (czyli wokalistkę Yeah Yeah Yeahs, o której zresztą już pisałam) i utwory wykonywane przez nią, wraz z zespołem dziecięcym (and the Kids).

 

W dorosłym życiu sposób w jaki odczytujemy bajki zasłyszane jeszcze w dzieciństwie, przepuszczony przez perspektywę doświadczeń, znacznie odbiega od naszych pierwszych, niewinnych wyobrażeń. Tym bardziej więc intrygują opowieści, które przyciągają niezależnie od wieku odbiorcy. Jednym z autorów, którzy potrafili pleść historie pełne niesamowitych przygód i postaci, przemawiające do małych i dużych, był właśnie Maurice Sendak:

„And he sailed off through night and day

and in and out of weeks

and almost over a year

to where the wild things are”.

 

Utwór z soundtracku do fimu” Where The Wilde Things Are” – Rumpus. By Karen O and the Kids.

Pozdrawiam. M.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s