Ach ten irlandzki folk…

Po dość długiej przerwie odzywam się, żeby pogadać o czymś starym i poinformować o nowym. Otóż Clannad. Nie wiem czy jest sens przedstawiać komuś ten zespół dłużej, któż z nas nie zna Clannad (dla mnie osobiście ich pierwszy album nieodmiennie kojarzy się z cudowną muzyką puszczaną mi do snu kiedy miałam zaledwie lat kilka). Na wszelki wypadek jednak, przypomnienia słów kilka –

nazwa Clannad jest skrótem od Clann as Dobhar, co znaczy „rodzina z Dobhar”. W Dobhar właśnie niejaki Leo Brennan prowadził pub, w którym od najmłodszych lat koncertowało kilkoro z jego 9-ciorga dzieci. W krótkim czasie do Maire, Pol’a i Ciaran dołączyli ich wujowie, wnosząc główny tradycyjno-irlandzki akcent. Zespół zaopatrzony w 500 gaelickich piosenek rozpoczął swoją karierę. Sukces osiągnęli szybko, na początku lat 70-tych, kiedy to w ramach wygranej na festiwalu nagrali swój pierwszy album zatytułowany po prostu „Clannad”.

Od tego czasu zespół współpracował z wieloma muzykami światowej sławy (m.in. z Bono), a ich muzyka została wykorzystana jako podkład w wielu słynnych produkcjach (wspomnieć należy zwłaszcza o klasyce – filmie „Ostatni Mohikanin”). W 1999 r. przyznano im nagrodę Grammy za „najlepszy new age album”.

Muzyka Clannad jest najczęściej określana jako połączenie soft-rock’a z irlandzkim folkiem, ale prawda jest taka, że ciężko ją zaszufladkować – jak to się dzieje zawsze, kiedy mamy do czynienia z czymś naprawdę niezwykłym.

Dlaczego wspominam o  Clannad – Moya Brennan (lub Máire Philomena Ní Bhraonáin – Irlandczycy posiadają podwójne nazwiska, w irlandzkiej i angielskiej wersji) przyjeżdża z koncertami do Polski! Moya to ze wszech miar interesująca postać, nazywana pierwszym głosem Irlandzkiego folku, prywatnie siostra Enyi. W Polsce, na przełomie listopada i grudnia odbędą się 4 koncerty pani Brennan, na których wykona zarówno utwory solowe, jak i te z repertuaru Clannad. Więcej informacji tutaj. Polecam gorąco. M.

Tak brzmi Clannad, ladies and gentlemen:

a to Moya Brennan (ta blondyna co śpiewa pierwszą zwrotkę), jako członkini irlandzko-folkowej supergrupy: T with the Maggies:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s